Anahtar Kelimeler ve Arama Motoru Optimizasyon

Anahtar kelimeler, arama motoru optimizasyon işlemi için en hayati öneme sahip araçlardan olmasına rağmen, günü birlik yazılarımızda çokca gözden kaçırdığımız bir olgu. Anahtar kelimeler arama motoru optimizason işleminde kullanılırken en çok anahtar kelime yoğunluğunun ölçümlenmesine dikkat gösterilmeli. Unutulmamalı ki arama motorları, anahtar kelime yoğunluğunu ölçümleyerek bir web sitesinin içeriğini algılamaya çalışmaktadır. O ndenle anahtar kelimeler üretilir ve kullanılırken, kullanıcıyı ve ziyaretçileri yormayacak ama arama motoru optimizasyon işlemi için gerekli anahtar kelime bilgisini de arama motorlarına iletecek bir dil yapısı kullanımalıdır.

Aşağıdaki liste anahtar kalimeler seçerken yardım olacak web tabanlı araçları içermektedir. Bu araçlar yardımı ile arama motoru optimizasyon işlemi de başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Google Arama Bazlı Anahtar Kelime Aracı: Google tarafından sağlanan bu servis sayesinde anahtar kelimeler seçilirken hangi arama teriminin ne kadar reklam rekabeti içerdiğini görebilir ve bu arama terimini baz alarak içerik oluşturabilirsiniz. Ama bunun ötesinde, kullanılan anahtar kelimelerin ne sıklıkta google arama motorunda arattırıldığını da gözlemleyip arama motoru optimizason işlemlerinde bu veryi kullanabilirsiniz. Bu araç, seçtiğiniz anahtar kelimeler için, Google Adwords Anahtar Kelime Aracından çok daha doğru veriler getirmekte.
google arama bazlı anahtar kelime aracı

WordTracker: Ne yazık ki google servislerinde sunulan Türkçe dil filtresi bu serviste yok ama yine de oldukça başarılı bir servis, uygun anahtar kelimeler araştırma bağlamında. Aranılan anahtar kelime için, arama motorlarında en sık yapılan anahtar kelime sorgularını getirmekte. Ama dediğim gibi Türkçe veya Türkiyeye özel sorgulamalar yapmamakta. Yine de istenilen anahta kelimeler için verdiği sonuçlarla arama motoru optimizasyon çalışmalarınızı önemli ölçüde yönlendirebilirsiniz.
wordtracker

SeoBook:Ücretsiz üye olabileceğiniz bu servis sayesinde, aradığınız anahtar kalimeler hakkında herbir arama makinesindeki ortalama yoğunluğu gözlemleyebiliyorsunuz. Aynı anda birkaç arama makinesindeki anahtar kalimeler hakkında veri vermesi nedeni ile üye olmaya değer. Bu site ayrıca birçok ücretsiz kaynak, döküman ve yazılıma ulaşmanıza da imkan vermekte ve bu sayede arama motoru optimizasyon çalışmalarınızda eksta destek sunmaya çalışmakta.

Trellian: Popüler anahtar kelimeler için tavsiye alabileceğiniz birbaşka başarılı servis. İstediğiniz anahtar kelimeler ne yazık ki tek tek girilmekte. Türkçe veya Türkiyeye özel ksıtas getirememektesiniz… Aranılan anahtar kelimeler ışığında, arama motoru optimizasyon çalışmalarınızı daha başarılı kılabilirsiniz.
trellian keyword discovery

Microsoft: İstediğiniz anahtar kelimeler ile önemli bilgiler ve istatistiki veriler veren bu servis birçok servisin sunmaıdğı kullanıcı profili bilgileri de içermekte. Arama motoru optimizasyon çalışmalarından ziyade, ziyaretçi profilinizi anlamada kullanılabilecek bir servis.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
4 Responses
  1. […] Anahtar Kelimeler ve Arama Motoru Optimizayonu konusunda belirrtiğim ayrıntı ve servisler dışında, google wonder wheel, gerçek insanlar tarafından arama motorunda yapılan aramaları görsel olarak bize sunmakta. Google wonder wheel aracına, arama alanının hemen altında bulunan “+seçenekleri göster” linkine tıklayarak ulaşabiliriz. […]

  2. […] Anahtar Kelimeler ve Arama Motoru Optimizayonu konusunda belirrtiğim ayrıntı ve servisler dışında, google wonder wheel, gerçek insanlar tarafından arama motorunda yapılan aramaları görsel olarak bize sunmakta. Google wonder wheel aracına, arama alanının hemen altında bulunan “+seçenekleri göster” linkine tıklayarak ulaşabiliriz. […]

  3. […] Anahtar Kelimeler ve Arama Motoru Optimizayonu konusunda belirrtiğim ayrıntı ve servisler dışında, google wonder wheel, gerçek insanlar tarafından arama motorunda yapılan aramaları görsel olarak bize sunmakta. Google wonder wheel aracına, arama alanının hemen altında bulunan “+seçenekleri göster” linkine tıklayarak ulaşabiliriz. […]

  4. Fatih Yavuz says:

    anahtar kelimeleri ingilizce de girmemiz gerekirmi

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>