ClickHeat: Görsel Heatmap Haritası için Ücretsiz Yazılım

Heatmap (sıcaklık haritası), bilmeyeneler için açıklamakta fayda var, bir sayfada ziyaretçileriniz tarafından tıklanarak takip edilen (hot-sıcak) veya daha az tıklanarak takip edilme gereği duyulmayan (cold-soğuk) bölgelerin bir harita şeklinde sunumu diye adlandırılabilir sanırım. Heatmap sıcaklık haritaları, “hot” bölgelere daha yüksek kazanç sağlayacağımız ürünler ve linkler konulması, “cold” bölgelerin ise analiz edilerek daha “hot” nasıl yapılır araştırılması ve analiz edilmesine yaramaktalar.

Heatmap (sıcaklık haritası) servisi veren aslında birçok websitesi var etrafta ben ilk heatmap takip deneyimimi clickdensity üzerinden ana sayfamın heatmap diyagramını takip ederek yaşamıştım. Zaten her bir sayfayı tek tek takip etmek çok zaman alıyor. Ama reklam performanslarının takibi, kullanıcı tercihlerini anlayabilme adına heatmap kullanımı faydalı olabilmekte. Geçen hafta ise, clickdensity gibi dış bir sitenin desteği yerine kendi serverımıza kurup çalıştırabileceğimiz, bu nedenle hız açısından daha faydalı olacak ve tamamen ücretsiz bir yazılım keşfettim. LabsMedia tarafından geliştirilen ve ücretsiz dağıtılan clickheat adlı yazılımı keşfettim. Bu dağıtımı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin ne ile ilgilendiklerini keşfetmeniz açısından işinize yaracak bir uygulama olarak görmekteyim.

clickheat heatmap haritasi

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>