Dizin Kayıt, Google’da Olumsuz Etki Yaratır mı

haberlerMutt Cutts dizin kayıtlarının google tarafından algılanışı üzerine yapdığı söyleşisinde, özetlemek gerekirse dizin kaydının, daha doğrusu düşük pagerank değerli dizinlerde listelenmenin olumsuz bir etkisi olmadığını açıkca belirtti.

Söyleşisinde yahoo gibi paralı dizinlerde yer almanın, paralı link alımı anlamı taşıyıp taşımayacağı ve site sahibine backlink anlamında olumlu veya olumsuz katkısının olup olmayacağı da soruldu.. Cutts, yahoo gibi editör kontrolünde ki sitelere yapılacak paralı link taleplerinin kabul göreceğini, çünkü bu sitelerde her tür linkin, para verilse bile, editörler tarafından izin verilmedikçe yayınlanmadığını belirtti. Bu da internet kullanıcıları için olumlu bir çalışma olarak değerlendirildiğinden, iyi bir editör filtresine sahip dizinlerdeki link alımlarının paralı link değişimi sayılmayıp, değer veren bir yaklaşım olarak algılanacağını belirtti.

Açıkcası şu anda, ömüleri birçoğunun çok sürmese de, 3000 üzerinde dizine kayıt yaptırabilmek hayli mümkün. Bu sitede dizin veya directory diye yapacağınız aralamalarda çıkan yazılımları kullanarak bile 500 civarı ücretsiz dizin kaydı yaptırabilmeniz olası.

Bu söyleşinin faydası internette sıklıkla dolaşan bir dedikoduyu sonlandırması aslında. Düşük pagerankli sitelerden link alımı siteyi olumlu değil olumsuz etkiler şeklindeki görüşlerin asılsız olduğu ortaya çıkmış durumda. Bununla birlikte dizin kaydı zamana yayılan bir proses olmalı tabii. Dizin kayıtlarının hepsinin de pagerank ve backlink anlamında %100 değerlendirme kapsamına alınma zorunluluğunun olmadığını bilmekte fayda var.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
3 Responses
  1. hurdogan says:

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  2. http://www.ikincielesyaevi.com adlı sayfayı paralı bir kaç dizine eklemeyealıştım İngilizce sayfa olmadığı için kabul görmedi kaliteli Türk dizin çok yok nasıl olacak bilemedim

  3. Selim ÜNAL says:

    teşekkür ediyorum

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>