Dizin Kayıt Yazılımları: digiXMAS

Dizin kayıt servisleri son zamanlarda ki takıntım mı nedir 🙂 Bu sefer yine çok başarılı bulduğum bir başka dizin kayıt yazılmını tanıtacağım: Digixmas

digixmas kayıt ekranı

digixmas kayıt ekranı

Bu servisi kullanabilmek için Digixmas kayıt sayfasındaki formu doldurup kayıt olmanız gerekiyor çünkü yazılımı kullanabilmek için kayıt bilgisini girmeniz şart.  Register linkine tıklayınca karşınıza gelecek olan formu doldurmak fazla vaktinizi almayacak. Oldukça sade olan bu formdaki verileri açıklamak gerekirse:
Username: kullanıcı adınız
Password: Şifreniz
Confirm Password: Şifrenizi yeniden yazıyorsunuz
Email: Email adresiniz
Website (Site adresiniz) ve Location (Bulunduğunu Bölge/Şehir/Ülke,vs) alanlarını boş geçebilirsiniz.
Security Code: Resimde gösterilen karakterleri giriyorsunuz ve Submit tuşuna basıyorsunuz.

İşlem bittiğinde” Notice
User registered successfully.” ekranı sizi karşılayacaktır.

İkinci adım yazılımı indirip bilgisayarımıza kurmak. Digixmas yazılımını indirmek için buraya tıklayın. Normal bir windows programı gibi sisteminize kurulumu yapın ve programı çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. “LogOn” butonuna basarak az önce kayıta kullandığımız kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu giriyoruz ve Okay tuşuna basarak programa giriş yapıyoruz.

Bu aşamada program, kayıtlı dizinleri listeliyor. Sadece 150 dizine ücretsiz kayıt imkanı tanımakta servis. Para vermeyi seçtiğinizde sol alt alanda belirtilen dizinlere (1600 civarı) kayıt imkanı vermekte. Biz ücretsiz kayıt özelliğine devam edeceğiz tahmin ettiğiniz üzere 🙂 Dizinler sol üst alana yerleşirken sağ alt alan ise durum bilgisini bizlere sunmakta. Son yapılan işlemlere ait bilgiler programı kullandığınız süre boyunca burada listelenecek.

Sonraki adım sitemizin bilgilerini girmek. Bunun için ekranın üstünde ki büyükçe “+” işaretine tıklıyoruz.

“Add Site Profile” penceresi bizi karşılayacak. Bu pencerede URL adresi alanına sitemizin tam adresini gireceğiz. Titles/Description alnlarına veri girmek için bu alanların altında bulunan “Add New” butonuna tıklıyoruz ve gelen “Title and Description” penceresine site başlığını ve site açıklamamızı giriyoruz. Birden çok başlık ve açıklama girebiliyoruz bu sayede. Başlık alanı önemli. Bu alanda spam yapmadan ama olabildiğince fazla, sitenizin birinci derece önemli anahtar kelimelerine yer verin. Description alanı çokta önemli dğeil ama mümkünse tanımlarınızı İngilizce yapmaya özen gösterin. Dizinlerde yer alma şansınızı arttırır bu uygulama. “Your name” alanına dizinlerde görünmesini istediğiniz bir isim girin. “Email” alanına email bilginizi yazın. Mümkünse bu dizin kayıt işlemi için ayrı bir email kullanın. Ama buraya yazdığınız email adresini kontrol edebiliyor olmanız faydanıza çünkü kimi dizinler onay emaili gönderebilmekte. Keywords alanına sitenizle ilgili birkaç keyword girin. SEO açısından çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Dizinlerden (birkaçı istisna) gelecek trafikte zaten dikkate alınacak bir trafik değil. Fazla abartmadan anahtar kelime girin birkaç adet. Username ve Password alanlarını sallama bilgilerle geçebilirsiniz ama boş bırakmayın. Sadece, karşılıksız dizinlere ve üyelik istemeyen dizinlere kayıt eklemeyi planladığımız için… Categories alanını boş bırakın 🙂 Bu yazılımın en güzel tarafı bu alan bence 🙂 İlk birkaç dizine site ekleme işlemi gerçekleştirdiğinizde yazılım sizin hangi kategorileri hedeflediğinizi anlamaya çalışan bir algoritma geliştiriyor. Ve açıkcası bende baya işe yaradı. İşlemler bittiğinde okay tuşuna basıp bu ekrandan çıkıyoruz.

Üst menüden Submission>Submission Mode seçimini yapıyoruz. Gelen ekranda “Semi automated submission mode” alanının seçili olduğundan emin oluyoruz. Seçili dğeilse o alana tıklayarak bu alanın seçili olmasını sağlıyoruz. Bu sayede program dizinlerin ilgili kategorilerine kayıt işlemini otomatik gerçekleştirmeye çalışacak. Olası kategorileri seçmemiz için bize sunacak ve onayımızın ardından kayıt işlemini gerçekleştirecek. Dizin kayıt işleminde bu sayede inanılmaz bir zaman kazandıracak.

Bu ekranda gördüğünüz üzere menü çubuğundaki “Pending” butonuna tıklıyoruz. Bu sayede hanüz kayıt yapmadığımız dizinlere kayıt yapma işlemi başlatılacak. Şayet Bypassed alanına seçerseniz kayıt esnasında kaydetmeyi sonraya bıraktığınız sitelere kayıt işlemi başlatılır. Failed tuşu ise kayıt işleminin başarısızlığa uğradığı dizinlere yeniden kayıt yapabilmek için kullandığımız tuş oluyor. Pending tuşuna bastığımızda ilk 20 dizini kendim elle seçtim… Çünkü hangi dizinde hangi kategoriye ekleme yapacağımı program henüz bilmiyor ama 20 kayıttan sonra 21. kayıt ekranına dikkat ederseniz orada sağ alt köşeye yakın bir yerde (OK tuşunan altı “Bypass” tuşunun üstü) 1/25 yazısını göreceksiniz. Bu bize 25 muhtemel kategori bulunduğunu bulduğunu gösteriyor. Bulduğu kategoriler arasında << veya >> tuşlarına basarak gezinebilir ve uygun gördüğümüz kategoriye geldiğimizde CAPTCHA kodunu girerek OK tuşuna basarak dizine kayıt yapabiliriz.

Mesela ben bu kategori gezintisinde 14. seçeneğe daha uygun buldum sitemi kayıt ettirmeyi .

Manuel aramaya devam da edebilirdim en uygun kategoriyi kendim seçeyim diye. Sonuçta her yeni kategori seçimi, programın uygun kategori algoritmasını yeniden hesaplamasına neden olmakta. O nedenle her zaman kendini güncelleyen bir formül işlemde. Dediğim gibi ben oldukça başarılı buldum şu ana kadar ki kullanımlarımda… “category keyword”s alanına anahtar kelime girip o anahtar kelimenin geçtiği kategorileri görüntületmeniz de mümkün 🙂 anahtar kelimenizi girdikten sonra “s” tuşuna basmanız aramayı başlatmanız için yeterli.

Bu yazı için deneme kaydına 00:34’te başladım. Ve 00:59’da kayıt işlemi bitmişti. 25 dakikada 150 dizin kaydı diye özetleyebiliriz 🙂

Peki hangi dizin de hangi kategoriye hangi başlık ile kaydedilmişimi merak etmiyormuyuz?

Submission>Submission Report alanı bizim istediğimiz verilere ulaşmak için kullanacağımız bölüm. Burada tüm alanları veya ilgi duyduğumuz alanları seçebiliriz.

“OK” tuşuna bastığımızda bu 25 dakikada ne yaptığımız ekranımıza dökülecek. 113 dizin kaydı tamamlanmış 37 dizine için kayıt yaptıramamışım. 

Kayıt yaptıramadığım dizinlere ne tür bir hatadan bir dolayı kayıt yaptıramadığımın ayrıntısı da verilmiş pek tabii ki 😉

Bol backlink’li günler 😉

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
8 Responses
 1. CTK says:

  program işlevsel açıdan kullanılıyor fakat backlink konusunda hiçbir faydası olmuyor. bunun en iyi yolu sanırım tek tek sitelere kayıt yapmak, çünkü en azından nereye kayıt yaptığınız hakkında bir fikriniz oluyor.

  Saygılar, kolay gelsin.

 2. Netvitrinim says:

  evet becede fazla bir faydası olmuyor ama genede programı kullanmakta fayda var.

 3. Warez says:

  teşekkürler, yapacağım 😉

 4. ben de yapacağım insallah

 5. Fatih says:

  Güzel bir yazı, deneyelim bi, teşekkürler

 6. webdenaldim says:

  ben denemeye değer dıyorum ınsallah sonuc alırım

 7. aleyram says:

  Yazınızı beğenerek okudum. Yazınıza katılıyorum. Teşekkürler.

 8. seo says:

  seo…

  […]Dizin Kay??t Yaz??l??mlar??: digiXMAS | Webmaster Kaynak Sitesi[…]…

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>