Dizin kayıt yazılımları: G-Lock Fast Directory Submitter

Aslında dizin kayıt yazılımları arasında benim hoşuma giden yazılımlardan birisi Fast Directory Submitter. Ana nedeni ise ücretsiz olarak 150 dizine kayıt yapmanıza olanak sağlamakta. Ücretli sürümü ise 3000 civarı dizine hızlı kayıt yapma imkanı sunmakta. Yüklemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Aslında bu yazılımdan ana beklenti hızlı kayıt imkanı sunmasının yanında dizinlerin istatistiksekl verilerini de tutması. Hangi dizine ne zaman hangi kategori altında kayıt yapmışımı görebilmek keyifli.

Arabirimi kullanmak zor değil. İşe başlamadan önce bir hesap oluşturmanız gerekmekte. Hesap açmak ücretsiz tabii ki. Burada email bilgisinin doğru olması önemli çünkü oraya gelecek onay bilgisine ihtiyacımız olacak.

Fast Directory Submitter Interface

Fast Directory Submitter Interface

Hesap açıp onayladıktan sonra, arabirimi keşfe çıkabiliriz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ilk iş bir kampanya oluşturmamız. Bu sayede dizinlere tanıtacağımız siteye ait tüm bilgileri bu alana bir defalığına giriyoruz…

Fast Directory Submitter Site Ekleme Penceresi

Fast Directory Submitter Site Ekleme Penceresi

Bu penceredeki değerler fazla karmaşık değil ama İngilizceniz yoksa yukarıdaki veriler ışığında doldurabilirsiniz:

Campaign Name: Bu sitenizi diğerlerinden ayıracak bir kampanya kodu veriyorsunuz…

URL: Sitenizin adresi.

First Name: Adınız… Gerçek değer girmek zorunda değilsiniz. Dizinlerde gözükecek.

Last Name: Soyadınız. Yine gerçek değer girmek zorunda değilsiniz. Kimi dizinlerde gözükecek.

Email: Email adresiniz. Tavsiyem kendi domaininiz altında bu iş için bir email hesabı açmanız. submit@domainadi.alanuzantisi şeklinde… Gündelik email hesabınızı kullanmayın. Aam buraya girdiğiniz email adresinin doğru olmasına özen gösterin çünkü birçok dizin onay emaili gönderecektir.

Username/Password: kullanıcı adı/şifre alanları. Bazı dizinler üyelik gerektirmekte olduğu için bu alan var. Önceden belirlediğiniz bu alanlar ile üyelik işlemleri yapılacak. Hatırlayacağınız birşeyler girin. Veya üyelik isteyen dizinlere kayıt yaptırmayın. Tercihinize kalmış.

Keywords: Açıkcası dizinlerde çokda işe yaradıkları söylenemez çünkü dizinlerden gelen trafik çok kaliteli bir trafik değil. Ama sitenzile ilintili keywordler seçin ve gereksiz keyword spam yapmayın. 

Category Keywords: Bu yazılımın en hayati özelliği. Sitenizin ait olduğu en uygun kategorilere ait keywordleri buraya girin. En uygundan, daha az uyguna yayılacak şeklinde anahtar kelimelerinizi girebilirsiniz. Verdiğiniz sıralama doğrultusunda uyan kategorileri size kayıt sırasında kendisi otomatik sunacaktır. Bu da dizin kayıt işlemlerinin en çok zaman alan tarafının yarı otomatize edilmesini sağlayacak. Seçimlerinizi düşünerek girmeye çalışın ki işleriniz hızlı olsun.

Tüm işlemleri bitirdikden sonra “Add” tuşuna tıklayacağız ve sitemize ait başlık ve tanımlamaları gireceğiz. Yazılım bize bir projede birden çok başlık ve tanım kullanma şansı vermekte. Anahtar kelimelere burada ihtiyaç duyacaksınız. Başlıklarınızı 30 karakterden fazla tutmamaya çalışın. Ve sitenizle ilgili anahtar kelimleri bolca içermesine özen gösterin. 4-5 başlık ve site tanımı kombinasyonu bence yeterli. Abartmaya gerek yok. Hatta tabım kısmı ile çokta uğraşmayın fazlaca çünkü bu yazılımda amaç back-link sağlamak. Yoksa 3-5 dizin istisna, dizinlerden trafik beklememek lazım.

 

Başlık ve Tanım Ekleme Ekranı

Başlık ve Tanım Ekleme Ekranı

Add tuşuna her bastığımızda yeni bir başlık/tanım ekleme imkanı çıkacak. Yeterli sayıda eklediğinizi düşündüğünüzde OK deyip ana ekrana çıkabiliriniz.

Kampanyanızın üstüne gelip, yukarıdaki menüde “open campaign” tuşuna basmanız halinde bu sitenizi ücretsiz kayıt ettirebileceğin 150 dizin karşınıza gelecektir.

 

Dizin Listesi ve Express Submit Seçeneği

Dizin Listesi ve Express Submit Seçeneği

Express Submit duşuna basıp gelen pencereden “Submit to Pending Directories” seçeneğine tıklarsak, sırada henüz kayıt yaptırmadığımız dizinler tek tek ekrana getirilecektir. “Submit to Byepassed Directories” seçeneği ise bir nedenle o an kayıt yaptırmayıp sonraya bıraktığımız dizinleri tekrar çağırıp sitemizin kaydını yaptırmak için seçeceğimiz alan olmaktadır.

 

Dizin Kayıt Ekranı

Dizin Kayıt Ekranı

Suggested Categories alanında bize, vermiş olduğumuz kategori anahtar kelimesi ile eşleşen kayıtları göstermekte örneğin bu dizinde, benim girmiş olduğum anahtar kelimeleri içeren 3 kategori bulmuş yazılım.

Computer and Internet>Webmaster Resources

Forums>Webmaster Forums

Forums>SEO Forums

Bu kategoriler arasında Previous/Next tuşlarına basarak dolaşabilirsiniz… Ben ilk kategoriyi daha uygun buldum 🙂 Hiçbirşey bulamayabilirdik te bu keywordlerle ilintili. Bu durumda “Category Suggestion Keywords” alanını her an güncelleyebilirsiniz… Submit Information sekmesinde ise sitemiz için oluşturduğumuz başlık ve açıklama bilgileri var. Açılabilir menüden istediğimiz başlık/açıklama “title/description” ikilisini seçerek buraya kaydımızı bırakabiliriz. “Submit” tuşuna basalım.

 

CAPTCHA onaylı Kayıt Ekranı

CAPTCHA onaylı Kayıt Ekranı

Bazı sitelerde CAPTCHA onayı da sorulabilir bu durumda eşleşen karakterleri yazıp Submit tuşuna basmalıyız 😉

Bol back-linkli ve kazançlı, internet dolu günler 😉

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
5 Responses
 1. aslan says:

  Nereden üye olacaz bulamadıkki

 2. webmaster says:

  Program açıldığında sol üst taraflarda “create account” yazısına tıklayıp gerekli bilgileri girmen gerekecek.

 3. karan says:

  teşekkürler teday için.

 4. Mrdem says:

  Açıklama işin teşekkürler.

 5. hilmi eken says:

  yukardaki siteden sitenize ulaştım emeğinize saglık iyi çalışmalar

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>