Dizin Kayıt Yazılımları: SubmitEaze

Submiteaze dizin kayıt yazılmı hız konusunda problemli. Ama öte yandan fiyat avantajı yadsınamaz. Bunu belirtmemin nedeni, şayet önceki 2 dizin kayıt yazılımını inceledi iseniz, ücretli kullanıma geçip 1500’ün üstünde dizine kayıt yaptırmayı istediğinizde, digixmax ve Glock sizden her bir domain için işlem ücreti alacaktır 🙁  Burada size dizin kayıt yazılımlarını tek tek anlatmamdaki sebep ücretli sürüme geçmeniz değil tabii ki, amaç olabildiğince farklı dizin kayıt yazılımını kullanarak, farklı yüzlerce dizine bedavadan kayıt olabilmek. Çünkü gerek digixmax, gerek glock gerekse de bugün tanıtımını yaptığım submiteaze, farklı farklı dizinlere kayıt yaptırtmakta. Dolayısı ile, bu 3 dizin yazılımını kullanarak 400e yakın dizine hiçbir ücret ödemeden kayıt yaptırmış olacağız 😉

Submiteaze arabirimi hoş bir yazılım ama yayımcısı ile defalarca yazışmama rağmen, turbo submission modunu başarı ile kullanamadım. Dolayısı ile bugün size submiteaze hakkında bilgi verirken turbo submission bölümüne pek değinmeyeceğim.

Programı açtığımızda ilk yapacağımız şey sitemizi oluşturmak. Programı açtığımızda karşımızda aşağıdakine benzer bir pencere çıkacak.

Bu ana ekranda sol köşede “Mode Selection” ve “Project Selection” alanlarının hemen altında simgesi ile belirtilmiş olan “Add a New Project” butonuna basarak sitemizi veya sitelerimizi tek tek giriş yapmaya başlayabiliriz. Bu simgeye tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Webmaster.web.tr için ben örnek bir veri girişi yapacağım. Sanırım anlamanıza yardımcı olacaktır işlevleri.

Project Name: Bu sitenizi diğerlerinden ayıracak bir proje adı seçiyoruz. Ben domain adını kullandım. webmaster.web.tr

Link Title: Bu alana dizinlerden alacağımız linklerde kullanılmasını istediğimiz başlık bilgilerini giriyoruz. En önemli alan bence burası. Anahtar kelimelerin yoğun kullanıldığı başlıklar seçmek yerinde olur. Ben 4 başlık seçtim örnekte görüldüğü üzere. Her başlığı girdikten sonra “Add” butonuna tıklamanız yeterli. Beğenmediğiniz başlığa tıklayıp “Delete” butonuna basarak silebilir veya başlığa çift tıklayıp karşımıza gelen “update” butonu ile başlık bilgilerimizi düzenleyebiliriz.

Description Text: Bu alana sitemizin tanıtımını giriyoruz. Tanıtımları çok uzun veya çok kısa tutmamaya özen gösterin. Tanıtımları ingilizce yapmanız dizinlerde yer bulma açısından faydalı olacaktır. Ben bir tane tanıtım girmeyi yeterli gördüm. Dizin kayıt işleminin ziyaretçi sağladığına pek inanmadığım için bu bölüme çok özendiğim söylenemez.

“Associate Link Title Entries with Description Field Entries” alanı seçili olmasın. Seçili olursa her olşturduğumuz başlık için ilintili bir tanım girmemiz gerekecektir.

Website URL: Sitemizin adresini giriyoruz.

Keywords: Bu alana sitemizle ilintili anahtar kelimeler giriyoruz. Çok abartmadan giriş yapın ve türkçe karakter fazla kullanmayın.

Your Firstname: İsminiz. Gerçek olmak zorunda değil. Dizinlerde, site bilgilerinde görüntülenecek.

Your Lastname: Soyisminiz. Gerçek olmak zorunda değil. Kimi dizinlerde görüntülenecektir.

Your Email Address: Email adresiniz.

Reciprocal URL: Kimi dizinler karşılıklı link değişimi talep etmekte. Bu tür dizinlere de link eklemeyi düşünüyorsanız, link vereceğiniz adresi yazabilirsiniz bu alana. Ben sadece karşılıksız dizinlere link eklemeyi planladığım için boş geçiyorum.

Your username/Your Password: Kimi dizinler sadece kayıtlı üyelerine link ekleme yetkisi vermekte. İlgileniyorsanız, bu tür dizinlerde kullanacağınız kullanacı adını ve şifrenizi bu alanlara girebilirsiniz.

Category Selection: Bu alan dizin kayıt işleminde sizi rahatlatacak alan olacaktır. Kayıt yapacağımız dizinlerde burada geçen anahtar kelimeler çıkarsa varsayılan kayıt alanı olarak karşımıza getirilecektir buradaki değerler. Yazımın başında da belirttiğim gibi turbo submission olayını ben kullanamadığım için çok efektif olmadı ama önemle seçmekte fayda var buraya girdiğimiz bilgileri. Bu sayede işlemlerimiz daha az süre alabilecektir ne de olsa… Önem sırasına göre kelimeleri sıralayın. En öncelikli olarak yer almak istediğiniz muhtemel kategorileri önce yazın demek bu…

“Autofill page on loading” seçimi, seçili olsun. Bu sayede kayıt sayfasındaki form verileri burada belirttiğimiz değerlerle doldurulmuş halde gelecektir.

Screen capture save path alanını boş bırakabilirsiniz. Zaten günümüzdeki modern dizinlerin hepsi kendi screenshotlarını kendileri alabilmekte.

Save Project Setting butonuna bsarak projemizi kaydedebiliriz. Bu tuşa bastığımızda bulunduğumuz ekranın üst bölümünde etkisiz duran 4 sekmenin kullanılabilir hale geçtiğini göreceksiniz…

Link Page Settings sekmesi şayet “Reciprocal URL” alanına bir değer girdiyseniz işinize yarayacaktır. Çünkü reciprocal URL’leri submiteaze programı isteğiniz doğrultusunda kendisi oluşturup ftp ile serverınıza atabilmekte! Link Page URL alanına Reciprocal URL alanına girdiğiniz değeri yazmanız gerekiyor doğal olarak. Bu alanda sayfa yapınızı her sayfada en fazla kaç reciprocal link bulunmasını istediğinizi ve server bilgilerinizi girebiliyorsunuz ama bu alanı çok derinlemesine incelemeyeceğim… Sadece submiteaze dizin kayıt programının kapasitesini belirtmek için bu bilgiyi vermek istedim.

Auto Fill Settings, Custom Field Settings ve Proxy Server Settings sekmesindeki alanlara dokunmaya gerek yok.

Girdiğimiz veriler doğrultusunda son ekran görüntüsü aşağıdaki gibi bir hal alacaktır.

Ekrandan, sağ köşesinde bulunan X butonuna basarak çıkıyoruz…

Project Selection alanında yeni oluşturduğumuz projemizin adını görebilirsiniz. Birden çok proje oluşturmak için önceki adımlarda yaptığımız işlemleri tekrarlamamız yeterli olacaktır.

Daha aşağıda SubmitEaze Website Directories alanını görebilirsiniz. Programı kullanmayı ilerlettikçe bu alanda kendi oluşturduğunuz dizinlerle çalışmakta mümkün. Şu aşamada programın varsayılan dizinleri ile işleme devam edeceğiz.

Free Submission açılır menüsüne tıkladığımızda ise diğer dizin alternatiflerine ulaşabiliriz. Free Submission, dizin kaydının ücretsiz olduğu genel dizinlerin listelendiği alandır. Bu alan seçili kalacaktır ama diğer alanları seçerek diğer dizin alternatiflerine de ulaşmak ve sitenizi bu alternatif dizinlere de kaydetmek mümkün.

Dizin kayıt işlemini manuel modda yapacağız ama mod değişimi her zaman değiştirmeniz mümkün bunun için yapmanız gereken tek şey Mode selection alanından istediğiniz kayıt moduna geçiş yapmak. Biz varsayılan değer olan Website Submission (Browser Submission) ile devam edeceğiz. Belki de benden kaynaklanan bir problemle ben turbo submitter modunu efektif açıkcası hiç kullanamadım. Ama yazılımı üreten ekip, benim tüm maillerime sorunun sadece bende olduğu diğer kullanıcılardan benzeri bir şikayet almadıkları yolunda geri dönüş yapınca ben pes ettim, ama siz deneyebilirsiniz. Sonuça her zaman bu menüden turbo ve standart submission modları arasında geçişler yapabilmektesiniz sonuçta.

Dizin kayıdına başlamak için artık yapmamız gereken dizin isimlerine çift tıklayıp her bir dizine tek tek kayda başlamak… listedeki ilk dizin 0000Web adlı pagerank değeri 0 olan bir dizin.

Çift tıkaltınca karşımıza dizin kayıt sayfası ve kayıt için kullanacağımızı belirtitğimiz değerlerin otomatik olarak geleceğiniz göreceksiniz.

Domain kaydedeceğimiz kategoriyi girip captcha doğrulamasını da yaptıktan sonra kaydımızı gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra, hangi dizine kayıt gerçekleştirdiğimizi takip etmek için
işlem sonunda işlem durumunu dizinin üstüne gelip sağ tıklayarak açılan
pencereden seçmemiz faydamıza olacaktır.

Dizin kayıt yazılımlarının back link sağlamada faydası olacağını umarak submiteaze yazılımının tanıtımına burada son verelim.

Son olarak ücretsiz submiteaze dizin kayıt yazılımınızı yüklemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Submiteaze Download


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>