Google Javascript Linkleri Takip Ediyor: Nofollow Javascript Etiketlerine de Eklenmeli

haberlerLink alım satımı uzun süredir Google tarafından takip altına alınan ve tespit edildiğinde indeksleme ve pagerank değerlerinde olumsuz sonuçlar veren bir yöntem. Bu yöntemden kurtulmak için birçok webmaster, javascript kodu arkasına bu linkleri gizleme yolunu seçmekteydi. Ama Google’dan Matt Cutts, artık Google botun günbegün kendini geliştirdiğini ve javascript kodlarında saklı sitelerinden takip edilip indekslenmeye ve normal bir link gibi algılanmaya başladığını belirtti.

Aslında ben de birçok link değişimini javascript kodu ile saklamayı tercih edenlerdendim ama anlaşılan bu artık hiçbir işe yaramayacak 🙁

Google, javascript linkleri takip ederken normal bir link gibi ele aldığını dolayısı ile rel=”nofollow” etiketine sahip olmayan linklerin indekse alındığı ve siteden dışarıya verilmiş normal bir text link gibi algılandığını belirtmiş.

Cutts, Google Webmaster Center tarafından youtube’da yayımlanan söyleşisinde gelen bir soruya şu şekilde karşılık veriyor:

-Google artık JavaScript linkleri takip edebilmekte. Peki JavaScript kodu altında text link alan sitelerin durumu ne olacak? Google tarafından bu sitelere bir yaptırım uygulanacak mı?

Cutts: “Google, javascriptleri ele almakta artık çok daha gelişmiş durumda. JavaScript kodu altına alarak saklanmaya çalışılan linkler artık büyük bir ihtimaller indekslenmeye başlanmış durumda. Javascript kodunu genellikle

reklam networkları yoğun olarak kullanmakta ve bu kodlarda gayet rahat bir şekilde Google tarafından yorumlanabilmekte. Aslına bakarsanız, para karşılığı yapılan link satışlarının büyük kısmının javascript kodu ile değil standart text link alımı şeklinde gerçekleştiğini gözlemlemekteyiz ve zamanımızın büyük kısmı bu siteleri tespit edip tedbir almakla geçmekte.”

Cutts söyleşisinde son olarak text link alacaklara bir tavsiyede bulunmakta… Text link satışı yapmakta iseniz, pagerank değerinizi etkilemeyecek ve arama sonuçlarını değiştirmeyecek bir yapı kurgulamanızda fayda var!…

Aşağıda söyleşinin orijinaline erişebilirsiniz…

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>