Mobil internet için mobil site wordpress eklentileri

G3 nesil cep telefonlarının ve ipodun hızlı yayılımı internetteki içeriğe mobil yollardan ulaşımı da cazip hale getiriyor hiç şüphesiz. Mobil internet’e web sitelerimizi nasıl hazır hale getiririz konusunu bir incelediğimde gördüm ki bunun için wordpress cephesinde oldukça kullanışlı eklentiler mevcut. Hemen birkaçını kurup denedim ve aşağıdaki eklentiler artı ve eksileri ile ortaya çıktı.

1.  WordPress Mobile Edition: Oldukça kapsamlı bir mobil internet desteği olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her konuda sol köşede bloğunuza yazdığınız son yazının devamlı görünmesi benim pek hoşuma gitmedi.Her sayfanın sonuna eklenen standart bilgilendirme yazısı ise benim kullandığım pda için bile bana fazla gibi gözüktü ve nasıl editlenebilir bulamadım… Bu eklentinin güzel tarafı hem ipod hem PDA hemde diğer mobil internet cihazlarındaki OS’leri desteklemesi. Ana sayfadaki içerik liste halinde kullanıcıya sunulmakta ve beğenilen içeriğe tıklanması halinde içerik tamamen telefona aktarılmakta. Bu yönüyle ufak ekranlı telefonlarda içerik takibi zorlaşabilir belki ama ben PDA’de deneme yaptım ve sonuç olumluydu.

2.  WordPress Mobile: Benim oldukça beğendiğim bir plugin. En çok sevdiğim özelliği adsense ve admob desteği sayesinde mobil internet kullanıcılarınıza gösterilecek reklamlardan da kazanabilecek olmanız. Plugin dizinine ekleyip aktive ettikten sonra gelen ayarlar menüsünden adsense ve admob kodunuzu sisteme girebilmektesiniz. Ücretsiz sürümünde reklamların %90 kadarlık kısmını kullanabilmektesiniz, kalan miktarı ise eklentinin yaratıcısı ile paylaşmaktasınız. Ayrıca sitenizin sonuna da sabit reklam yerleştirilmekte. Tüm bunlardan kurtulmanın bedeli ise 25sterlin ama şuan bu meblağı ödemeye gerek olmaıdğı kanaatindeyim. En azından benim mobil internet kullanıcılarım bana iyi kazançlar bırakacak seviyede değil 🙂 Mobil internet arabirimi oldukça rahat bir kullanıma sahip.

3. WPTouch IPhone: IPhone için özel olarak tasarlanmış ve optimize edilmiş arabvirimi ile gerçekten hoş bir plugin/eklenti olmuş. Site ziyaretçilerinizin mobil internet içeriğinize Ipod ile erişimini ortalama 2/2.5 kat daha hızlı gerçekleştirmelerini sağlayacak olması ve arabirimlerinin hoşluğu ile benim tercih ettiğim bir eklenti şuan için.

4. Mofuse: Bu wordpress eklentisi içeriğinizi mobil internet için uygun bir hale getirip kendi alt domaini içinden ziyaretçilerinize sunmakta. Burada kötü olan durum kendi alt domainini kullanması. Kullanıcılarınız açısından farkedilebilir bir durum yok gerçi ama mobil internet indexlenmesi sizin siteniz üzerinden değil bu servis üzerinden gerçekleştirilmekte arama motorlarında. Tek kötü tarafını bu gördüm. Bu serviste mobil sitenizde  adsense veya admob reklamları kullanmanıza olanak tanımakta ama reklam gösterimlerinin %50sini kendi kodları ile sağlamakta. Sitenin sunduğu istatistiki veriler olduka faydalı bilgiler içermekte. WordPress eklentisi olarak bloglarınızda etkinleştirebileceğiniz gibi, statik sitelerinizi de bu servisin mobil internet servisine yönlendirebilmeniz mümkün. Mobil internet için PDA internet için ve IPOD internet için ayrı görünümleri kullanıcınızın kullandığı telefon modeline göre otomatik ayarlayıp sunmakta.

Bu eklentilerden ilk üçü ne yazık ki sizin alan adınızı kullanarak, kullanıcıların mobil internet bağlantı yaptıkları telefonlara göre sayfaları optimize ediyor ama başka bir dizin’e içeriği kopyalayıp kullanıcı yönlendirmesi yapmıyor (http://m.siteniz.com gibi bir alt domaine örneğin). Bu nedenle mobil internet içeriği olarak siteniz arama makinalarında yer alamıyor olabilir (emin değilim). Son seçenek ise mobil arama motorlarında sitenizin indexlenmesini sağlıyor ama bunun için kendi adresinde yaratılmış alt alan adlarını kullanıyor. Seçim sizin 😉

WordPress sitenizi mobil internet için hazır hale getirdiğinizde ise, nasıl göründüğünü Mobi.Ready adresinden veya Mobile Emulator sitelerinden online gözlemleyebilirsiniz.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
5 Responses
 1. latif says:

  teşekkür ederim güzel paylaşım…

 2. seo uzmanı says:

  Sitenizi çok beğendim harika

 3. seo hizmeti says:

  Araştırdığım her konuda paylaşımlarınızı buluyorum sağolun

 4. kaliteli web says:

  Arama motorlarında ararken yazınızı buldum yazılarınız dikkatimi çekti teşekkürler

 5. Yine çok iyi bir paylaşım olmuş teşekkür ederim

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>