Sosyal Medya Türleri ve Faydaları

Statik ve dinamik web sayfaları yapmanın ötesinde bir oluşum sayılan sosyal medya uygulamaları, çoklu katılımın sağlanması ve yaygınlığı göz önüne alındığında çığ gibi büyümekte. HEmen her alanda başka bir uygulama arz-ı endam etmekte ve webmasterlara yeni fırsatlar sunmakta. Her sosyal medya uygulamasında yer edinebilmek çok zor olsa da hangisinin ne amaçla açılıp tutunduğunu bilmek fayda sağlayabilir. bu yazı bu uygulamaların en önemlilerini göz önüne alıp incelemekte.

1. Microblog uygulamaları: Bu alanın birincisi hiç şüphesiz Twitter. Hemen herkesin ismini duyduğu bu servis, Amerika başkanı Obama’nın anlık aktivitlerini kamuoyuna bu servis ile duyurmayı seçmesinin ardından daha da patladı. Alanındaki başarısı nedeni ile hiçbir rakibinin Twitter’ın yerini alması mümkün gözükmüyor da denebilir. Kullanıcılarının aktifliği servisi oldukça gözde yapmış durumda. Microblog ne demektir ve neden tercih edilmektedir sorusunun cevabını bulmak sanırım öncelikle gerekli. Microblog, herhangi bir zaman diliminde herhangi bir olay için kişilerin durumları, duyguları ve görüşleri hakkında bilgileri hızlıca paylaşmalarını sağlayan servis diye özetlenebilir. Twitter bu paylaşımı sunan ilk servis olması ve aktif kullanıcı tabanı ile bu alanda tartışmasız lider gözüküyor.

2. Bookmark – İmleme servisleri: Bu alanın birincisi ise kullanıcı tabanının büyüklüğü ile Digg.  Bu platformadaki oyuncular oldukça fazla olsada hala en üste olmayı sürdürmekte. Sosyal imleme servisleri, inrernette bulunan herhangi bir sevilen içeriğe bilgisayarınız dışından ulaşmayı sağlamasının yanında, benzer içeriklerden hoşlanan kişilerin bibirleri ile etkileşmesini sağlamakta. Siteyi webmaster olarak ara ara ziyaret etmenin en büyük avantajı ise insanların neye ilgi duyduklarını ve değişen trendleri takip etmenize olanak tanıyor olması.

3. Vidyo paylaşım: Youtube, Türkiyede sık sık ysaklansada bu alanın lideri konumunda. Youtube eğleneceli paylaşımların yanında eğitim bazlı görsellerinde yer aldığı bir vidyo paylaşım sitesi ve burada yapacağınız anlatımlı paylaşımlara google oldukça değer vermekte denebilir. O ndenle kimi vidyolu anlatımları burada saklamakta fayda var. İyi kullanımı, rahatlıkla kopyalanan text bazlı blogların yerine vidyo anlatımları ile zenginleştirilmiş bloglarda iyi bir geri dönüşüm yaşatacaktır.

4. Foto paylaşım: Flickr bu alanın lideri. Ne diye kendiş sitem yerine bu sitede fotolarımı paylaşayım sorusunun cevabı ise marka değerinin tanıtımı olacaktır. Anahtar kelimelerinizle dolu bir foto albümünü burada paylaşıma açmak yapılacak akıllıca eylemlerden birisi olacaktır.

5. Arama motorları: Google bu alanın tartşmasız lideri. Arama verimliliği ve optimizasyonu gittikçe daha da önem kazanmaktadır ve bu alanda diğer sosyal medya türlerinden elde edilecek backlinkler, arama motorlarında da işe yarayacaktır.

6. Profesyonel ağlar: LinkedIn bu alanda en başarılı servislerden. Twitter’dan farkı anlık yaşnmışlıklar yerine yıllara varan tecrübelerin topluluk içinde aktarılması. Bu yönüyle profesyonellerin ve alanında ilerlemek isteyenlerin buluşma noktası. Webmaster olarak backlink alanında çok fayda sağlamasa da iyi bir çevre edinmede fayda sağlayabilecek bir servis.

7. Sosyal ağlar: Facebook bu alanda liderliğini korumakta. Bu sitelerin ana amacı sosyalleşmeyi sağlamak ve bu bağlamda belli bir hedef kitleye ulaşım zor. Yine de yaygın kullanımları ve edineceğiniz çevre site veya blog tanıtımınızda faydalı olacaktır. Ayrıca sosyalleşme alanındaki büyük başarısı takip altına alınıp kimi yönleri kopya edilebilir durmakta.

8. Forumlar: Bu alanda belli başlı bir site vermek çok zor. Hele ki ülkemizde forum kullanımının yaygınlığı göz önüne alınırsa. Webmasterların sıklıkla üye olduğu platformalrın yanında, ilgi alanlarınıza uygun forum topluluklarına da üye olarak sitlerin tanıtımına fayda sağlamanız mümkün ama hangi forum sitelerinin maksimum faydayı sağlayacağı herkes için oldukça değişken olacaktır.

9. Bölgesel site ve servisler: Bölge, şehir bazlı topluluklarda oldukça gelişim gösterebilmekte. Bu servislere ulaşım ve bu servislerde tanıtım, sitenize belli bir ziyaretçi kitlesi sağlayabilecektir.

10. Haber kaynakları ve yorum siteleri: Engadget gibi haber kaynakları bilginin dağıtımında sıklıkla başvurulan siteler arasında. Bu tür haber ve yorum sitelerinin yakından takibi de sitelerinize fayda sağlayacaktır.

Yazının hazırlanmasında Microgesit sitesindeki verilerden yararlanılmıştır.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>