WordPress Eklentileri Pluginler

WordPress eklenti veritbanında yüzlerce eklentiyle karşılaşınca aslına bakarsanız ne aradığımı karıştırıyorum zaman zaman. Ama aşağıdkai eklentiler benim sıklıkla kullanmaktan hoşlandığım eklentiler olarak değerlendirilebilir sanırım.

AllInOne Adsense/YPN : Sonuçta kod içine girip adsense reklamları yerleştirmek te mümkün ama bu pluginin sevdiğim tarafı reklam kodlarını rastsal alanlara yerleştirerek, reklam körlüğü (banner blindness) sorununu aşmaya çalışması.

FD Feedburner Plugin: Tüm feedleri tek bir url’den kontrol etmesi benim hoşuma giden özelliği. Ayrıca adsense kodu eklemesi ve istatistik verileri hoş.

Google XML SiteMap: Olmazsa olmaz pluginlerimden diyebilirim. Yoğun içerik insert edildiği durumlarda etkin çalıştıramama sorunum dışında bir problem yaratmadı diyebilirim.

Link Cloaking Plugin: Özellikle bol dış link verdiğiniz sitelerde veya affiliate programları tanıtımı yaptığınız sitelerde link adresini saklaması nedeni ile çok faydalı. Tek eksiği istatistik tutmaması ve aynı başlık altındaki terimlere ortak bir link belirleyememesi 🙁 Umarım ileride bu özellikler eklenir.

Post Plugin Library: Aslında tek başına işlevsel değil ama Random Post ve SimilarPost eklentilerini çalıştırmak için gerekli. Her 2 eklentiyi de kullanmayı sevdiğimden bu üçlü set listemde bulunmakta.

Top Level Categories: Kategori altındaki başlıklaırn http://www.alanadi/category/category_adi seklinde çıkması yerine doğrudan http://www.alanadi/category_adi şeklinde oluşmasına imkan veren bir eklenti. 

WP-reCAPTCHA: Robot yorumları azaltmak amaçlı bir eklenti. Akismet ile ortak kullanımı başarılı sonuçlar doğurmakta genelde.

Genelde buradaki eklentilerin ortak amacı daha keyifli bir kullanıcı arabirimi ve SEO oluşturabilmek olmakla birlikte AllInOne SEO bu pakette kullanmadığım bir eklenti. Kodların içinde düzenleme yapmayan arkadaşların AllInOneSEO ile de ilgilenmeleri faydalı olacaktır eminim. Görsellik üzerine çok çalışma yapmadığım için görsellik amaçlı eklentiler de bu listede yer alamadı tabii 🙁

13 Ocak 2009 Tarihi itibarı ile listeye birkaç wordpress eklenti/plugin’i eklemeyi uygun gördüm yeni başlık altında takip etmektense konuyu…

Enforce www :Wordpress site ayarlarınız webmaster.web.tr ise, www.webmaster.web.tr şeklinde siteye yapılacak bağlantıları webmaster.web.tr adresine yönlendirmeye yarıyor. Tabii ayarlarda ki site adresiniz, www.webmaster.web.tr şeklinde kayıtlı ise bu durumda sitenize webmaster.web.tr olarak yapılacak bağlantıları otomatik olarak www.webmaster.web.tr haline çevirmekte. Arama makinelerinde 2 ayrı pagerank değeri oluşmasının, iki ayrı içerik indekslenmesinin önüne geçen bu eklenti ayrıca daha profesyonel bir site görüntüsü sağlıyor kanaatimce.

Search Permalink: Bu eklenti sayesinde site içi arama bağlantılarını daha kolay anlaşılabilir bir hale getireceğiz. Özetle http://www.webmaster.web.tr/index.php?s=seo&option=com_search şeklinde bir adres yerine http://www.webmaster.web.tr/search/seo şeklinde bir yapıya kavuşacak siteniz.

Biraz da görsellik sağlamak adına MBPFavicon kullanılabilir 😉 Adından da anlaşılacağı üzere bu plugin de wordpress eklentisi olarak favicon oluşturmanızı sağlamakta.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
  1. […] wordpress eklentileri yazımda belirttiğim MBPFavicon wordpress favicon oluşturmada birçok online favicon generator […]

  2. […] WordPress Eklentileri Pluginler Kategori Genel | Etiketler: ngilizce-trke-eviri, online, plugin, random, random-post, robot, […]

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>